Zdjęcia inwestycji komercyjnych wykonanych na zlecenie Ceramiki Nowej Gali.

W tym zleceniu wykonałem zdjęcia budynków, w których we wnętrzach zostały wykorzystane materiały produkowane przez firmę Ceramika Nowa Gala, producenta płytek gresowych. Zlecenie obejmowało wykonanie wielu sesji na terenie całego kraju w celu stworzenia katalogu inwestycji referencyjnych. Były to m.in. widoczne na zdjęciach: kompleks Olivia Star, hotel Raffles Europejski oraz termy Poddębice. Wybrałem obiekty, które przede wszystkim są bardzo fotogeniczne, chociaż jako zestaw mogą wydawać się zupełnie inne – nowoczesny wieżowiec, odrestaurowany hotel czy współczesny kompleks basenowy.

Olivia Star w kompleksie Olivia Centre

Kompleks biurowy Olivia Centre jest znany w świecie polskiej architektury. Najwyższy budynek – Olivia Star imponuje zarówno elegancką i nowoczesną formą jak i wysokością – 180 metrów czyni go nie tylko najwyższym budynkiem w Gdańsku ale i jednym z najwyższych w Polsce. W pobliskim krajobrazie nie ma tak wysokich budynków, więc wieża kompleksu robi jeszcze większe wrażenie.

Architektura budynku jest dosyć typowa dla wysokich wieżowców o szklanej elewacji. Na uwagę zasługuje „ścięte” pod kątem zakończenie dachu budynku, połączone z odwrotnie poprowadzoną linią kilka pięter poniżej. Stworzony w ten sposób kształt jest dodatkowo wcięty u nasady, W ten sposób okna na elewacji wschodniej (od strony morza) są nieco nachylone od góry. Poza efektem wizualnym zapewne ciekawie wpływa to na sposób aranżacji najwyższych pięter. Tego nie mogę ocenić, ale wizerunek górnej części wieży na tle zatoki Gdańskiej robi wrażenie. Najlepiej widać to z obiektywu drona.

Warto też docenić pozostałe budynku kompleksu, które tworząc spójną całość dysponują tez indywidualnym charakterem i przemyślana formą. W szczególności spodobał mi się widok na szklane elewacje budynków widziany od dołu centralnie w górę (widoczny na jednym ze zdjęć) – to bardzo efektowny widok, do tej pory raczej nie kojarzony z trójmiastem.

Hotel Europejski w Warszawie

Drugim budynkiem, który chciałbym Wam zaprezentować to hotel Raffles Europejski, znajdujący się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu – w wyjątkowej lokalizacji – na przeciwko hotelu Bristol oraz Pałacu Prezydenckiego. Jest to budynek z historią, został zbudowany w latach 1855 – 1877 jako hotel Europejski. Po zniszczeniach wojennych (2 W.Ś.) budynkiem zajmowało się Ministerstwo Obrony Narodowej oraz grupa Orbis. Po burzliwych losach własności budynku, od roku 2013 trwał gruntowy remont obiektu. W jego trakcie nadbudowano dwie kondygnacje na poziomie strychu. Nadbudowa podobno wzbudziła kontrowersje – ale w mojej ocenie dodatkowa część jest stonowana i spójna z resztą obiektu. W tej części znajdują się powierzchnie biurowe. Remont zakończył się w 2018 roku i od tego czasu hotel działa pod nową nazwą Raffles Europejski.

Dzięki dobrej pogodzie oraz atrakcyjnej lokalizacji udało się zarejestrować bardzo ciekawe kadry. Ruch autobusów oraz wyjątkowa architektura budynku i otoczenia bardzo ułatwiły zadanie na znalezienie ciekawego kadru. Nie obyło się bez retuszu zdjęć – do pełni szczęścia należało usunąć kilka zbędnych tablic drogowych przysłaniających efektownie oświetloną elewację hotelu.

Termy Poddębice

Kompleks term był dla równowagi obiektem, w którym duża część powierzchni wewnętrznej została wykończona płytkami ceramicznymi. Obiekt był w tym czasie przed oddaniem do użytku – nie było jeszcze wody w basenach oraz urządzeniach, co ma swoje wady i zalety. Budynek robił wrażenie nie tylko od środka ale tez na zewnątrz. Ilość atrakcji przeznaczonych dla przyszłych gości kompleksu robiła wrażenie. Instalacje szczególnie ciekawie wyglądały z góry (tym bardziej, że z tej perspektywy brak wody tak bardzo nie rzucał się w oczy). Mimo zimowej pory i warunków udało się złapać kilka promieni słońca, jednak jestem ciekaw jak obiekt wygląda obecnie, zwłaszcza w pełni lata. Spodobał mi się też rozmach projektu. Mimo, że z „termami” kojarzę raczej pobliski Uniejów, przeczuwam że wpłynie pozytywnie na popularność całej miejscowości.

Architektura obiektu jest charakterystyczna dla obiektów tego rodzaju. Wnętrza jak i sam budynek są eleganckie i zaprojektowane z pomysłem. Elewacja posiada spokojny kolor. Logo jest dobrze dobrane. Oczywiście, dobrze dobrane są wzory oraz kolory płytek gresowych ;) odcienie szarości z delikatną „kamienną” fakturą gwarantują, że wnętrza będą wyglądać nowocześnie. Za to kolor ceramiki w strefie SPA – żywa zieleń (połączona z kilkoma innymi odcieniami) wraz z drewnianymi wnętrzami saun robią bardzo dobre wrażenie i ożywiają tą część obiektu. Bardzo fotogenicznie.

Na uwagę zasługuje położenie obiektu, który otoczony jest polami. Widać spory potencjał na przyszłość oraz (jak się domyślam) ułatwi to wizytę na miejscu choćby przez ułatwienie parkowania na dużym parkingu. Pewnie za kilka lat się tu zmieni, warto sprawdzić osobiście.

Sesje zdjęciowe obiektów referencyjnych

Cieszę się, że mogłem wykonać zdjęcia tak różnorodnych obiektów. Każdy z nich wymaga innego podejścia (czasem dosłownie) bo wykonując zdjęcia architektury często trzeba obejść obiekt kilkukrotnie, żeby odszukać najciekawszą perspektywę. Inaczej należy fotografować obiekty już działające, a inaczej te które dopiero są wykańczane. Inaczej wykonuje się zdjęcia w centrum dużego miasta a inne wyzwania czekają podczas sesji w dużo mniej skondensowanej okolicy (zdecydowanie łatwiej o pozwolenie na lot dronem na odpowiedniej wysokości ;)  Ta odmienność powoduje, że każda sesja jest inna i nie da się popaść w rutynę.