Dworzec Metropolitalny
Jeden z ostatnich projektów wyjazdowych, które realizowałem obejmował wykonanie zdjęć nowego dworca Metropolitalnego w Lublinie. Zdjęcia powstały na zlecenie firmy Hauraton, która jest producentem odwodnień liniowych używanych w infrastrukturze a Dworzec Metropolitalny jest w tym zakresie inwestycją referencyjną. Jest on też nazywany intermodalnym, ponieważ łączy ze sobą różne środki transportu. W przypadku tego dworca są to autobusy miejskie różnego rodzaju, busy na trasach międzymiastowych oraz międzynarodowych (np trasy do Ukrainy). Pod dworcem znajduje się parking samochodów osobowych a tuż obok – dworzec kolejowy. Pomiędzy nimi znajdziemy też postój taksówek. Jest to więc uniwersalne centrum transportowe.
Za projekt odpowiada warszawskie biuro Tremend. Wyróżnia się nowoczesną formą z charakterystycznymi pylonami podtrzymującymi dach budynku wykonanymi z plecionych metalowych rur. Przypominają one rozgałęziające się drzewa i razem z białą, gładką powierzchnią sufitu tworzą spójną całość. Od strony wejścia do dworca budynek posiada prostą, prostopadłościenną szklaną konstrukcję, w której znajduje się wewnętrzy pawilon z kasami. Jedna ze ścian budynku nie jest przeszklona a od zewnątrz pokryta jest roślinnością. W tej części budynku znajdują si biura, toalety oraz klatka schodowa prowadząca na dach budynku, którego część wydzielona jest na taras widokowy, plac zabaw oraz stoliki i krzesła. Wewnątrz budynku można zejść do parkingu podziemnego klatką schodową, windą lub schodami ruchomymi. Z parkingu (na którym można parkować posiadając ważny bilet komunikacji miejskiej) można wyjść też swobodnie na zewnątrz po obu stronach budynku – od strony ulicy i dworca PKP oraz bezpośrednio od drugiej strony – peronów autobusowych.
Trzeba przyznać, że budynek łączy zarówno wspaniałą formę jak i bardzo wygodne rozplanowanie komunikacji. Gratulacje dla projektantów oraz za odwagę osób, które zdecydowały o wyborze projektu. Budynek został zaprojektowany na przełomie lat 2017/2018 niedawno został oddany do użytku i stale cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników jak i miłośników architektury – zdobywając coraz to nowsze nagrody. Ostatnio zwyciężył w kategorii „transport” podczas konkursu World Architecture Festival w Singapurze.

Sesja zdjęciowa dworca w Lublinie
O dworcu słyszałem już wielokrotnie w trakcie budowy i (oczywiście) chciałem go zobaczyć. Dzięki współpracy z firmą Hauraton przy dokumentacji referencyjnych inwestycji budowlanych, nadarzyła się okazja zwiedzenia Dworca na żywo oraz wykonania przy okazji wielu ciekawych zdjęć. Spędziłem na miejscu cały dzień, zapoznałem się rozkładem obiektu i obejrzałem z każdej strony. Muszę przyznać, że robi wrażenie. Podoba mi się rozmieszczenie, skala, kolory. Podobają mi się też dopracowane detale i dodatkowe akcenty – mozaika na ścianach pawilonu wewnętrznego, plac zabaw na dachu, kamienie przy wjeździe do wewnętrznej zajezdni autobusowej (na zdjęciu nocnym). Niewątpliwie wyróżniają się białe, plecione pylony konstrukcji, które z miejsca stały się symbolem nowego Dworca. Białe elementy budynku w części zadaszenia są dobrym dopełnieniem. Przeszklona elewacja głównej części jest bardzo nowoczesna a zielony jej fragment to strzał w dziesiątkę. Całość prezentuje się znakomicie i z przyjemnością dokumentowałem tą inwestycję!
Zdjęcia Dworca
Jak pewnie wiecie bardzo lubię budynki użyteczności publicznej a dodatek transportowy jest atutem. Światła pojazdów przejeżdżających przed obiektem to jeden z moich ulubionych akcentów, które staram się wykorzystać podczas nocnych zdjęć architektury. W tym wypadku jednak najważniejsza była bryła budynku, usytuowanie w mieście oraz detale techniczne, nie tylko te naziemne ale także detale dachu, który wspólnie z „zieloną” ścianą staną się prawdopodobnie symbolem architektonicznym Lublina.
Architektura Dworca Metropolitalnego
Po wizycie na miejscu jestem przekonany, że wszelkie pochwały wobec projektu są zasłużone. Gratulacje dla zespołu projektowego, wykonawcy oraz inwestora. To przykład bardzo dobrej współpracy przy projektowaniu użytkowej przestrzeni miejskiej. Dobrze, ze jest to obiekt ogólnodostępny, nastawiony na użytkowników. Jest to też wspaniała wizytówka Lublina dla przybywających podróżnych – często przyjezdnych również spoza Polski.
Warta docenienia jest też ilość zieleni dookoła budynku. Podobał mi się też łatwy wjazd do parkingu oraz nie zaśmiecenie dworca licznymi bannerami, reklamami czy drogowskazami – rozplanowanie ruchu wydaje się dosyć proste i skuteczne.
Jedną z nielicznych rzeczy, nad jaką się zastanawiam to przejście pomiędzy częścią główną dworca a zadaszeniami peronów busów zamiejscowych. Są oddzielone nie tylko brakiem zadaszenia ale także trasa przejazdu trolejbusów. Być może warto było wydłużyć parking podziemny i wyprowadzić schody już po stronie tych dwóch peronów. Tak żeby ciąg pasażerów częściowo oddzielić od trasy elektrycznych autobusów lokalnych. Ale to detal biorąc pod uwagę ilość funkcji, które spełnia kompleks.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie
Projekt: Tremend
Generalny wykonawca: Budimex
Budowa: 2021 – 2024
Inwestor: Miasto Lublin
Centrum Nauki Kopernik
10/09/2012
Budynek Metropolitan
18/04/2017
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
05/10/2017