Dlaczego obróbka zdjęć jest ważna? Na czym polega oraz kilka podstawowych pojęć na przykładzie kilku przykładów z dziedziny architektury i wnętrz.
Poza samym wykonaniem zdjęć w trakcie „sesji” bardzo istotną czynnością w drodze przygotowania gotowych zdjęć jest ich obróbka. Ponieważ specjalizuję się w fotografii reklamowej architektury, postaram się opowiedzieć o kilku aspektach, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka dla osób nie związanych z fotografią. Praktycznie każde zdjęcie reklamowe jest bowiem w jakiś sposób przygotowywane w formie cyfrowej. Ja dzielę te czynności na dwa rodzaje – obróbkę podstawową (tzw. wywoływanie zdjęć – jasność, kolor, kadr) podczas której poprawiane są walory wizualne, oraz retusz – obróbkę, która modyfikuje zastaną rzeczywistość (usuwanie, przesuwanie, dodawanie elementów, łączenie zdjęć, itp).

Wykonanie jak najlepszego zdjęcia to podstawa obróbki.
Brzmi to jak rzecz banalna ale warto zadbać o jak najlepsze warunki, żeby w późniejszym etapie obróbka była łatwiejsza. Bardzo ważnym elementem są warunki pogodowe oraz pora wykonania zdjęć, a co za tym idzie pozycja i nasłonecznienie obiektu. Poza tym warto obejść budynek z kilku stron, żeby wyszukać najbardziej korzystny kąt i dopasować ten aspekt do warunków pogodowych. Warto przyjąć zasadę, że to co da się poprawić na „planie” warto zrobić przed wykonaniem zdjęć, chyba że są to detale które o wiele szybciej poprawić podczas obróbki.
Warto też chwilę poświęcić na dobranie kadrów – czasami ułatwienie pracy i osiągnięcie ciekawych efektów zależy od niewielkiego przestawienia aparatu. Na poniższym przykładzie budynek został sfotografowany z kilku miejsc, obiektywami o różnym „kącie widzenia”. Dzięki bliższej odległości wykonania ostatniego zdjęcia, udało się „wyjąć” z kadru wiele przeszkadzających elementów, a dodatkowo ukryć dalszy plan za gałęziami, dzięki którym zdjęcie zyskało na atrakcyjności. Pozostało jeszcze kilka elementów do usunięcia (tabliczki) ale jest to zdecydowanie mniej pracy niż na pierwszym kadrze.
Podstawowa obróbka, od której trzeba zacząć
W przypadku zdjęć komercyjnych za każdym razem należy je wywołać z surowego pliku RAW. Poza korektą kolorów, jasności – które często są już dobrze dobrane w plikach JPG – można na tym etapie dodatkowo skorygować wady obiektywu, wystemplować wyraźne plamy oraz skorygować lokalnie np zbyt ciemne cienie. Możliwości współczesnego oprogramowania są dosyć duże, ale warto zaznaczyć, że te czynności, często nie widoczne od razu, są ważne z punktu widzenia warsztatu technicznego – nie wypada oddawać zdjęć, które są krzywe lub źle wykadrowane.
Poniżej przykład możliwości takiej standardowej obróbki. Jedynym z nielicznych elementów poprawionych poza nią, było usunięcie węża wodnego na ścieżce widoącej środkiem kadru.


Obróbka zaawansowana
Czasami zwykłe wywołanie zdjęć nie wystarcza i trzeba podjąć kroki już na etapie wykonywania zdjęć. W poniższym przykładzie, na którym widać biuro z widokiem na Rondo Daszyńskiego w Warszawie, niezbędne było wykonanie kilku zdjęć, tak żeby po połączeniu obraz za oknem był wyraźniejszy. Częstym przypadkiem jest też konieczność doświetlenia wnętrz, także w kilku miejscach. Wiążę się to z koniecznością usuwania odbić szyb, luster oraz przedmiotów, ale czasami nie ma innego wyjścia.


Na poniższym zdjęciu Restauracji Lipowy Gościniec, drewniane elementy elewacji zostały dodatkowo oświetlone, dzięki temu udało się wydobyć ciepły kolor drewna oraz liczne kolorowe dekoracje. Dodatkowo, trochę w efekcie ubocznym, została efektownie podświetlona trawa oraz grill po prawej, a całe zdjęcie zyskało nowy, nastrojowy charakter.


Retusz niedoskonałości na zdjęciach architektury – prawie zawsze znajdzie się coś do korekty
Poza wywołaniem zdjęć bardzo ważnym elementem podczas przygotowania zdjęć komercyjnych jest retusz niedoskonałości. Najczęściej są to plamki, zacieki, pęknięcia, tabliczki, reklamy. Z rzeczy poważniejszych, które często trzeba korygować są to: deficyty trawy w trawnikach, słupy oświetleniowe, bannery reklamowe, zaparkowane auta, przechodnie czy widoczne place budowy w tle.
Poniższe zdjęcie CKK Jordanki w Toruniu, to dobry przykład jak dużo pracy może wymagać zdjęcie, w tym przypadku bardzo ciekawej architektury. Pomimo, że sama bryła budynku jest bardzo fotogeniczna, kilka elementów znajdujących się przed budynkiem należało usunąć, aby lepiej ją zaprezentować.


Czas pracy przy retuszu a koszt wykonania zdjęć
Czasami zdjęcia nie wymagają dużej ilości pracy. Zdarza się jednak. że po dodaniu wszystkich niezbędnych czynności, czas pracy nad jednym zdjęciem może wydłużyć się do kilku godzin. Wszystko zależy od konkretnego zdjęcia, oraz od ilości korekt do wykonania. Kiedyś starałem się wyceniać obróbkę zdjęć w zależności od ilości czasu, który będzie potrzebny do ich przygotowania. Obecnie różnicuję je głównie ze względu na sposób wykorzystania (zakres przekazywanych praw). Zakładam, że każde zdjęcie trzeba przygotować zgodnie ze sztuką, chociaż oczywiście zdjęcia do druku wielkoformatowego wymagają dużo większej precyzji niż zdjęcia prezentowane w ogłoszeniu internetowym. Dlatego też przy wycenie wykonania zdjęć reklamowych zawsze wliczam obróbkę łącznie z retuszem drobnych niedoskonałości. Dodatkowy czas pracy naliczam natomiast w przypadku konieczności zaawansowanych zmian (dodawanie, korygowanie elementów).


Dziękuję za odwiedziny. Jeśli podobają Ci się prezentowane tu przykłady obróbki – koniecznie zobacz moje portfolio!